«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Akıllı Kontratlar (SmartContract) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Akıllı Kontratlar (SmartContract) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Akıllı Kontratlar Nedir

Akıllı Kontratlar (SmartContract) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir tür sözleşme türü olan akıllı kontratlar nedir ve nasıl çalışır? Diğer sözleşmelerde olduğu gibi anlaşmaların koşullarını belirleyen SmartContract, blok zincirde gerçekleşen işlemlerin güvenilir bir şekilde sürdürülmesini sağlayan sözleşme türüdür. SmartContract, kod satırlarına yazılarak çalıştırılır.

Alıcı ve satıcı arasındaki işlemi güvenilir kılmak için hazırlanan bu sözleşme türü, herhangi bir yasal dayanağa veya merkezi bir otoriteye bağlı değildir. Peki SmartContract nedir, nasıl çalışır ve faydaları nelerdir, inceleyelim.

 Akıllı Kontratlar Nedir?

Günlük yaşamda kullanılan kontratlar ile aynı sistemde çalışan akıllı kontratlar, blok zincirin işleme teknolojisine bağlı olarak klasik kontratlarda olduğu gibi bir aracıya ihtiyaç duymaz. Güvenilirliği sağlamak amacıyla hazırlanan akıllı kontratlar, kodlarla hazırlanarak talimatları yerine getirmektedir. Tüm borsa piyasalarında olduğu gibi SmartContract oluşturmaya imkân sağlayan kripto para birimlerine akıllı contract coinleri adı verilmektedir. Bilinen akıllı kontrat coinleri ise; Binance Coin, Polygon ve Ethereum’dur.

Akıllı Kontratlar Nasıl Çalışır?

Alıcı ve satıcı olarak anonim taraflar sözleşmede belirli koşulları SmartContract olarak belirli kod dizilimleri aracılığı ile oluşturmaktadır. Hazırlanan akıllı kontratlar onaylandığı zaman iki tarafta sözleşmeye kriptografik imzalarını taşırlar. Peki, akıllı kontrat nasıl yazılır? Çeşitli programlama dillerinde yazılan akıllı sözleşmelerin kodları blok zincirlerinde depolanmaktadır. Anonim taraflar oluşturulan akıllı sözleşmelerin kodunu ve doğruluğunu inceleyebilirler.

İşlemlerin geriye dönük olarak değiştirilemediği akıllı sözleşmeler, hızı ve az maliyetli oluşu ile diğer sözleşmelerden ayrıcalıklı bir konuma gelir. Aynı zamanda klasik sözleşmelerde olduğu gibi insan hatalarının mevcut olmadığı akıllı kontratlar, yüksek güvenilirlik sağlaması açısından tercih edilen bir anlaşma yöntemidir.

Akıllı Kontratların Faydaları Nelerdir?

Blok zincir üzerinde yer alan akıllı kontratların faydaları şöyle açıklanabilir:

  • Blok zincirlerinde hazırlanan akıllı sözleşmelerin güvenilirlik derecesi oldukça yüksektir. Teknolojik sistemde depolanan akıllı kontratların değişme veya kaybolma gibi dezavantajları yoktur.
  • Operasyonel risklerin minimum olduğu akıllı kontratlarda manuel müdahaleler yoktur.
  • Klasik sözleşmelerdeki gibi herhangi bir araca ihtiyaç duyulmayan akıllı sözleşmelerde, otomasyon süreci oldukça hızlı ve aynı zamanda maliyet açısından oldukça avantajlıdır.

Akıllı kontratların faydaları bu şekilde sıralanabilir. Peki, akıllı kontratlar nedir ve nasıl çalışır? Diye merak eden yatırımcılar için blok zincirde kod satırlarına yazılarak hazırlanan akıllı sözleşmelerdir, şeklinde özetleyebiliriz.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.