«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Vatandaşlarımızın günümüz koşullarında nakit ihtiyacı için bankalardan kredi çekme talepleri yoğun olmaktadır. Peki ya bankalar kredi vermezse? banka dışında kredi veren kurumlar var mıdır? Varsa hangileridir? Kredi notu ve SGK sorunları gibi birçok nedenden zor durumda kalan vatandaşlarımız için alternatif bir kredi yolu olarak banka dışındaki kuruluşlar öne çıkmaktadır. Bankaların kredi başvurularında baktığı birçok kriterin başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu yüksekliği, önceki ödemelerinde düzen, sabit gelir durumu ve diğer kurumlara olan borçların ödenme durumu belirleyici faktörler olmaktadır. Bazen ihtiyaç kredisi diye kampanyalarla daha kolay kredi verdikleri durumlar olsa da genel olarak kredi vermeleri hep yukarıdaki kriterlere bağlı olarak belirlenmektedir. Olumsuz bir başvuru sonucu geldiğinde ise alternatif arayışı vatandaşlarımızın önüne farklı kuruluşları çıkarmaktadır.

Banka Harici Kredi Veren Kuruluşlar Hangileridir?

Bankalar gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bünyesine bağlı olan ve banka harici kredi verebilen kuruluşlar kategorilere ayrılmıştır. Bu kategoriler; Finansal Kiralama Yapan Kuruluşlar, Finansman şirketleri (Sayısı 14’tür), Faktoring Kuruluşları (kayıtlı 62 firma), Yabancı bankaları Türkiye şubeleri, Varlık yönetimi Yapan Şirketler, Ödeme Kuruluşları ve Holdinglerdir.

Kredi Veren Finans Şirketleri Hangileridir?

BDDK’ya bağlı olan bazı finans kuruluşları da bankadan kredi alamayanlara, krediler verebilmektedir. Finans şirketlerinin de bazı şartları olmaktadır. Ancak yine de bankalara göre daha kolay kredi almak mümkün olmaktadır. Kredi desteği veren özel finans şirketleri; Evkur, Koç Finans, Doruk, Orfin, Pamuk Finans Kredi, Hemenal, Turkcell, VFS, Şeker, TEB, Tırsan, ALJ Finans, Financell, Türk Telekom, Mercedes Benz, Vodafone, Wowwo, Koç Finansman ve Volkswagen Doğuş olarak sıralanabilir.

Kredi Veren Finans Kuruluşları Hangileridir?

Bankalardan kredi alamayanlara yardımcı olan finansal kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kurumlar faizsiz olarak kredi verebilmektedirler. En önemli şartları ise belirlenen kredinin üzerinden bir kar payı almalarıdır. Banka dışında kredi veren finansal kuruluşlar; öncelikli olarak katılım bankaları olan Ziraat, Vakıf, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Kuveyt Türk Katılımlardır. Bunlara ek olarak; Merkez ve ticaret bankaları, yatırım ortakları, borsalar, sigorta firmaları, Faktoring firmaları, finansman firmaları banka dışında kredi veren kurumlar listesindeki finans kuruluşlarıdır.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.