«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Banka Hesabı Neden Açılmaz

Banka Hesabı Neden Açılmaz

04 Banka Hesabı Neden Açılmaz

Gün geçtikçe teknoloji hayatımızın içerisinde daha aktif bir rol oynuyor. Geçmişe baktığımızda, bankacılık sisteminin eskidiğini görmemiz pek de zor değil.

Neden Blockchain?

Değişen dünyayla beraber, Blockchain teknolojisi hayatımızın içerisine girmeye başladı. Temelinde, merkeziyetsiz finans barındıran bu teknoloji, ekonomi açısından tam bağımsızlık sunuyor. Normal bankacılık sisteminden farkı, merkezi bir kuruluşa ihtiyaç olmaması ve var olan sistemden çok daha güvenli olmasıdır. Örneğin bir akrabanız yurtdışında yaşıyor ve ona para göndermeniz gerekli. Bunu normal bir banka hesabı ile yaptığınız taktirde, yüksek ücretler ödemeniz; bunun yanı sıra da birkaç gün beklemeniz gerekli. Blockchain teknolojisi ile bu işlemi saniyeler içerisinde ve çok cüzi bir miktarda yapabilirsiniz. Ayrıca, bankacılık sistemi ve blockchain’e bakarsak; bankacılık sisteminin güvenlik önlemleri çok daha düşük kalacaktır. Bir diğer taraftan Blockchain teknolojisine baktığımızda, hacklenme oranının çok daha düşük olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Blockchain, yani adından da belli olacağı şekilde blok zinciri teknolojisi içerisindeki veriler blok biçiminde saklanır. Bu işin madencileri, yani bu ağa bağlı olarak çalışan teknolojik cihazlar da bu verileri toplar, sistem algoritmasını kullanarak saklar ve şifreler. Üstelik bunu sadece 1 kişi değil, milyonlarca kişi sağlar. Gün geçtikçe de madenci sayısının arttığını göz önüne alırsak, bankacılık sisteminden çok daha güvenli olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Bu Sistemin Takip Edilmesi Mümkün mü?

Bu soruya vereceğimiz cevap net bir şekilde hayır olacaktır. Sistem, algoritması gereği bütün kullanıcıların kimliğini anonim olarak tutar. Üstelik hesap açmak için yığınla bilgi vermenize gerek yoktur.

Nasıl Hesap Oluşturabilirim?

Blockchain teknolojisi dendiği zaman akla genel olarak kripto paralar gelse de, aslında pek çok alanda da kullanılan bir teknoloji olduğunu ekleyelim. Sadece bu yazıda, kripto para tarafına değineceğiz.
Hesap açmak için, genel olarak pek çok site mail adresi, güçlü bir şifre ve telefon numarası talep etmektedir. Ancak bu bilgiler sizin hesap numaranız, yani cüzdan adresiniz ile eşleşmez. Cüzdan adresini IBAN numaranız olarak düşünebilirsiniz. İnsanlar ödeme yapmak için cüzdan adresinize ihtiyaç duyar. Cüzdan adresinize ek olarak da, sistem tarafından size gizli anahtar verilir. Gizli anahtarı, evinizin anahtarı olarak düşünebilirsiniz. Cüzdanınıza gelen paraları çekebilmek için gizli anahtara ihtiyacınız vardır. Bu bilgiyi, hiç kimseyle paylaşmamanız gerekli.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.