«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Bitcoin Küçük Kardeşi Litecoin Nedir?

Bitcoin Küçük Kardeşi Litecoin Nedir?

12 LiteCoin Nedir Nasıl Satın Alınır

Litecoin (LTC), Bitcoin’in “küçük kardeşi” dir. Amacı, en yüksek güvenlik ve anonimlik seviyesini sağlamaktır. Litecoin 2011 yılında Charlie Lee tarafından piyasaya sürüldü ve o zamandan beri sık sık kripto para birimi Bitcoin ile karşılaştırıldı. Aslında, iki alternatif para birimi arasında çok fazla benzerlik var, ancak aynı zamanda bazı önemli farklılıkları da var.


Litecoin başından beri kendini kanıtlamış birkaç kripto paradan biri. Peki, Bitcoin’in kardeşini bu kadar özel yapan şey nedir?

Litecoin’i özel yapan şey nedir?
Pek çok ilk nesil kripto para birimi gibi, Litecoin de paraya yeni bir isim ve bir logo vererek Bitcoin yapısını biraz değiştirdi. Litecoin ilk on Bitcoin klonundan biridir. Nasıl, Bitcoin kripto paraların “altın”ı olarak görülüyorsa, Litecon kripto paraların “gümüşü” olarak görülmektedir. Peki, Litecoin’i Bitcoin’den ayıran.

temel özellikler neler?
⦁ Daha hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahiptir. Litecoin bu bakımdan Bitcoin’den 4 kat daha hızlıdır.
⦁ Daha yüksek para arzına sahiptir. Litecoin’in para arzı 84 milyon olarak belirlenmiştir. Bu tam olarak Bitcoin’den 4 kat daha fazladır.


⦁ Farklı madencilik algoritması olmasıdır. Litecoin algroitma olarak bitcoin’den farklı şekilde programlanmaktadır. Genellikle hızlı grafik kartları ile kârlı bir şekilde elde edilebilir.


Litecoin, Bitcoin için birçok kişi tarafından “Testnet” olarak kabul edilir. Başarılı olursa, bu geliştirmeler Bitcoin ağında da kullanılabilir.


Litecoin’in eksi yönleri nelerdir?


Litecoin’in, Bitcoin’e göre avantajları olduğu kadar bazı dezavantajlarıda mevcuttur. Bunlara örnek vermek gerekirse;
⦁ Kripto para kabul eden işletmelerde ödeme yapmak şuanda mümkün değil.
⦁ Bitcoin’in SHA-256’sından daha savunmasızdır.


Litecoin’i (LTC) nereden ve nasıl satın alabilirim?
Litecoin, günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Eski ve köklü olması kullanıcılara daha fazla güven vermektedir. Çoğu Coin borsa sisteminde Litecoin bulunmaktadır. Dilediğiniz gibi, Litecoin satın alabilir ve borsaya giriş yapabilirsiniz.


Litecoin’leri bilinen resmi cüzdanlarda cüzdanlar da saklayabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenliğiniz için cüzdan seçiminde dikkatli olmanız yarar vardır.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.