«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Bloke Edilen Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke Edilen Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke Edilen Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bloke Edilen Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Günümüzde birçok kredi kartı kullanıcısı bloke eden kredi kartı nasıl açılır sorusunu sormaktadır. Elbette kredi kartını tekrar açmak mümkündür. Fakat kredi kartındaki blokeyi kaldırmak için kredi kartının nasıl kapatıldığını bilmek gerekir.

Kart kullanıcısı kredi kartını kendi isteğiyle kapatmışsa kapatılan kredi kartını yeniden aktif hale getirmesi mümkün değildir. Eğer kredi kartı, ödenmemiş kredi kartı borcu yüzünden kapatılmış ise kredi kartındaki borçları tamamen ödeyerek kartınızın blokesini kaldırabilirsiniz.

Kredi kartındaki blokenin sebebini öğrenmek istiyorsanız ve kredi kartınızı blokesinden kurtararak yeniden aktif hale getirmek istiyorsanız kartınıza bağlı bankayı şubelerinden veya telefon bankacılığı uygulamasından müşteri hizmetlerine ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartına Neden Bloke Konulur?

Kredi kartına bloke konulmasının başlıca üç farklı sebebi vardır. Bu sebepler başlıca şu şekilde sıralanabilir; ödenmemiş borçların birikmesi dolayısıyla karta bloke konulması, kredi kartının kayıp, çalıntı ya da şüpheli durumu yüzünden karta bloke konulması ve kullanıcıların kendi isteğiyle kartlarını kullanıma kapatmalarıdır.

Kredi Kartı Borcu Geciktirilirse Ne Olur?

Başta kredi kartı borcu ödeme günü geçmesi halinde hala asgari ücreti yatırılmamışsa, bankalar tarafından SMS, e-mail veya telefon yoluyla sizleri arayarak geciken asgari ücreti ödemeniz konusunda uyarıda  bulunacaktır.

Banka yoluyla uyarıda bulunan kart kullanıcıları, uyarıyı ciddiye almayıp halen daha ödeme yapmamaları halinde, üç ay geçmesi durumunda banka tarafından kredi kartı kullanımına bloke konulacaktır.

Banka tarafından kredi kartına bloke konulduktan sonra dahi kart kullanıcısı borcunu ödemezse kara liseye düşecek ve kredi notu düşmesi yaşanacaktır. Kredi borcunu ısrarla ödemeyen kart kullanıcıları için bankalar avukatları aracılığıyla dilekçe oluştururlar. Avukata oluşan masraflar da kart kullanıcılarına yansıtılır.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartı blokesi için birçok sebep olsa da en önemli sebeplerden birisi kredi borcunun asgari tutarının üç ay boyunca ödenmemiş olmasıdır. Kredi kartı borcunu ödemezseniz öncelikle müşterisi olduğunuz banka tarafından ulaşılarak ödemediğiniz borç hakkında bilgilendirme alırsınız ve bankanız size borcunuzu ne zaman ödeyebileceğinizi sorar.

Bankanızla iletişime geçtiğinizde ve belirli tarihte borcunuzu ödeyebileceğinizi söylediğinizde bankanız o güne kadar borcunuzu ödemenizi bekler ve hiçbir işlem yapmaz. Bankanız için size tanınan süre doğrultusunda borcunuzu kapatırsanız kredi kartınıza bloke konulmayacaktır fakat borcunuz bu süre bittiği halde ödenmemiş görünürse banka kartınıza bloke koyacaktır.

Bloke edilen kredi kartı nasıl açılır? Bloke konulduğu zaman üç ayda biriken borçlarınızın hepsini ödemeniz halinde ise konulan blokeniz bankanız tarafından kaldırılacak ve kartınızı kullanmaya devam edeceksiniz.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.