«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Borsa K Ne Demek?

Borsa K Ne Demek?

13 Borsa da K Ne Demek

Tasarruflarını yatırıma dönüştürmek isteyen kişilerin yatırım aracı olarak değerlendirdikleri alanlardan biri borsada hisse alıp satmaktır. Borsada işlem yapabilmek için asgari de olsa finansal okur yazarlık bilinmesi yatırım yapan kişinin lehine olacaktır. Çünkü yatırım yapılacak yüzlerce hisse arasından en doğrusunu saptayabilmek için, o şirketin ne iş yaptığını, ne zamandır borsada olduğunu, karlılık oranını, borsada hangi fiyat aralığında işlem gördüğünü bilmek gerekir. Aksi taktirde tasarruf ederek ayırdığınız paranızı kaybetme riskiniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Borsa Nereden Takip Edilir?

BIST’te işlem gören hisselerin takiplerinin yapılabileceği onlarca borsa ya da ekonomi sitesi vardır. Başta BIST’in kendi sitesi olmak üzere ekonomi üzerine kurulu web sitelerinden ya da haber sitelerinden ilgilenilen hisse takipleri yapılabilir.

Borsa Terimleri

Genel anlamda ekonominin, özelinde ise borsanın kendine ait tabirleri, tanımları vardır. Doğru yatırımı yapabilmek için temel kavramlara hakim olmak faydalı olacaktır. Borsada ‘’k’’ olarak adlandırılan tabir bin ve binin katlarını ifade etmek için kullanılır. 3k demek üç bin olduğu, 18k demek on sekiz bin olduğu anlamını taşır. Bununla birlikte ‘’m’’ olarak adlandırılan tabir ise milyonun kısaltması olarak kullanılmaktadır. 4m dendiğinde ya da okunduğunda 4 milyon, 27m dendiğinde ya da okunduğunda yirmi yedi milyon olduğu anlaşılır.

Borsa Hisseleri Nereden Alınır?

Temel düzeyde borsa bilgisini edindikten sonra yatırımınız için diğer adımınız aracı kurum bulmaktır. SPK ( Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından yetkilendirilen serbest aracı kurumlar ya da yetkilendirilmiş bankalar aracılığı ile hisse alım satımı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer aracı kurum olarak yetkilendirilmiş bankalardan birini tercih edecekseniz, o bankada öncelikle adınıza hesap açtırmanız gereklidir.

Hesabınız açıldıktan sonra yatırım işlemleri için öncelikle küçük bir risk analizi testini geçmeniz gerekmektedir. Bu testler bankadan bankaya farklılık gösterebilmekle birlikte temelinde risk analizi sayesinde uğrayabileceğiniz manevi kayıpla ne yapabileceğinizi ölçmektir. Bu testleri geçtikten sonra hisse alım satım yapabileceğiniz yatırım hesabınız açılmış olacaktır.

Bunlardan sonraki işlemler ise gelişen teknoloji sayesinde nerede olursanız olun takip ve alım satım yapılabilecek hale gelmiş durumdadır. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı sayesinde istediğiniz zaman istediğiniz yerde alım satım yapabilirsiniz.

Yetkili Banka ve Diğer Yetkili Kurumlar

Seçebileceğiniz yetkili bankalar ve diğer yetkili kurumlar arasında hizmet, masraf, komisyon vb gibi farklılıklar bulunur. Yetkili bankalar ile diğer yetkili kurumlar arasında bunlar dışında başka büyük farklılık yoktur. Her biri SPK tarafından aynı yetki ile yetkilendirilmiş ve aynı denetime tabi tutulmuştur. Hisse senetlerine yatırım yapmak için aracı olarak kullanacağınız kurumun SPK tarafından yetkilendirilmiş olduğundan emin olmanız yeterli olacaktır. Farklı yetkili aracı kurumlar hakkında bilgi toplamak hizmet, masraf ve komisyon konuları konusunda karşılaştırma yapmanızı sağlayacaktır. Böylece size en uygun hizmeti en az masraf ve komisyonla verebilecek aracı kurumu seçebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.