«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Borsa Nasıl Açılır?

Borsa Nasıl Açılır?

14 Borsa Nasıl Açılır

Yatırım enstrümanları arasında görece riski daha fazla olan borsada al sat yapabilmek için öncelikle temel seviyede finansal okuryazarlık bilgisine sahip olmak neredeyse hayati öneme sahip. Bu bilgiye sahip olunmadan girişilen borsa yatırımı genellikle hüsran ile sonuçlanır. Temel seviyede bilgi sahibi olduktan sonra destek ve dirençlerin nasıl işlediğini, trendleri, yükseliş ve düşüşlerin ne gibi koşullardan etkilenebileceğini anlamış olacaksınız. Şunu da belirtmekte fayda var ki borsada işlem yapmaya başladıktan sonra da öğrenme süreciniz bitmeyecek. Piyasayı takip etmeyi sürdürmek gerekecektir. Tüm bu uyarılardan sonra borsada işlem yapabilmek için gerekli adımları şöyle sıralayabiliriz:

Yatırım Yapılacak Hisseye Karar Vermek

Temettü getirisi olan bir hisseye mi yatırım yapacaksınız, enerji sektörüne mi, sağlık sektörüne mi? Ne iş yaptığından, karlılık oranlarından, gelecek ve yatırım planlarından haberdar olduğunuz şirketlerin hisselerine yatırım yapabilirsiniz.

Aracı Kurum veya Banka Aracı Kurum

Yatırım yapmaya karar verdiğiniz hissenin alım seviyesinde olduğunu düşünüyorsanız yatırım yapabilmek için bir hesaba sahip olmalısınız. Bunun için aracı kurum ya da banka aracı kurumları kullanmalısınız. Aracı kurumlar ve banka aracı kurumlar SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından aynı yetkiler ile yetkilendirilmiş kurumlardır. Aracı kurumlar ve banka aracı kurumlar yine SPK tarafından aynı denetime tabi tutulurlar. Aralarındaki farklar sadece masraf, komisyon ve hizmet bedelleridir. Yine de banka dışında bir aracı kurum seçecekseniz, seçtiğiniz kurumun SPK faaliyet izinlerine sahip olup olmadığından emin olmanızda fayda olacaktır.

Banka Aracı Kurumu

Mevduat hesabınızın olduğu herhangi bir banka aracılığı ile de borsada işlem gören hisselere yatırım yapabilirsiniz. Üstelik mobil bankacılık ya da internet bankacılığını kullanarak bulunduğunuz her yerden ve istediğiniz zaman işlem yapabilirsiniz. Bu durum borsadaki hareket karşısında hızlı reaksiyon almanıza yardımcı olacaktır. Eğer bir mevduat hesabınız yoksa öncelikle bankaya gidip bir hesap açtırmalı ve yatırım için hazırladığınız miktarı hesaba yatırmalısınız. Bundan sonrası internetten ya da mobilden ilerleyecek adımlardır.

Yatırım Hesabı Oluşturma: Mevduat hesabınızın dışında borsada işlem yapabilmenizi sağlayacak olan yatırım hesabınızı açmalısınız. İnternet ya da mobil bankacılık üzerinden şubeye gitmeden kolayca açabilirsiniz. Yatırım hesabınızın açılabilmesi için Çerçeve Sözleşmesi ve Risk Bildirim Formunu imzaladığınızı kabul etmelisiniz. Ardından risk seviyenizi ölçmek için hazırlanmış testleri geçmelisiniz. Testi geçtikten sonra hesabınız açılmış olacaktır. Tasarrufunuzu mevduat hesabınızdan yatırım hesabınıza transfer etmelisiniz. Mobil bankacılık üzerinden İşlemler > Yatırım > Hisse İşlemleri sekmelerini takip ederek alım/satım yapacağınız ekrana ulaşabilirsiniz. Burada yatırım yapmak istediğiniz hisse kodunu arama kutucuğuna yazarak hisseyi bulabilirsiniz. Hisseyi bulduğunuzda hangi yöntemle alım yapmak istediğinizi seçmelisiniz. İki türlü alım/satım türü bulunur:

Piyasa Fiyatlı Emir: Hissenin o sırada borsadaki işlem gören fiyatından alımı/satımı gerçekleştirir.

Limit Fiyatlı Emir: Alım/satım fiyatını sizin belirlediğiniz yöntemdir. Limit kısmına fiyatınızı girdikten sonra fiyat belirlediğiniz yere geldiğinde otomatik alım/satım gerçekleşecektir.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.