«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Buzağı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Buzağı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

kosgeb

Buzağı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde hayvancılık işi ile uğraşan veya bu işe yeni başlayacak kişiler buzağı desteği başvurusu nasıl yapılır? sorusu merak ediliyor. Buzağı desteği için E-Devlet üzeri başvurular kabul edilmektedir. 2022 yılında 2 kere buzağı başvurusu yapılmaktadır. Aynı zamanda en az 500 TL, en fazla 900 TL kadar destek verilmektedir. Eğer net olarak buzağı ihtiyacınızı söylerseniz destek ücreti artabilir. Ancak bunun için bazı şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bunlar;

  • Buza desteği fazladan verilen 22 il içerisinde işletme sahibi olma şartı bulunuyor.
  • İşletmenizin hangi sınıfa sahip olduğu önemlidir.
  • Belirli bir yaşı tamamlamış olması şarttır.
  • Aşıları zamanında yapılmış olması ile birlikte tam olması istenmektedir.
  • İşlemede bulunan buzağı sayısının ne kadar olduğu fazladan buzak almaya etkendir.
  • Döl kontrolü doğrultusunda boğaların spermleri ile suni tohumlama sonucu doğan buzağı şirketinizin olması zorunludur.
  • Kombine ya da etçi ırk spermeler ile suni tohumlama sonucunda doğan buzağı sahibi olmak şarttır.

Buzağı Desteği Hakkında Bilgi

2022 buzağı desteği ücreti 370 TL’den 500 TL’ye çıkarıldı. Hayvan başına 500 TL destek verilmektedir. Türkiye genelinde suni tohumlama sonucu doğan buzaklar için 200 TL buzağı desteği verilecek. Aynı zamanda Türkiye genelinde küçükbaş sürü büyütme desteği 125 TL’den 200 TL’ye çıkarıldı. Sürü yönetici desteği ise %100 arttı ve işletme başına 6.000 TL’den 12.000 TL’ye çıkarıldı.

Buzağı Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

TÜRKVET ve e-Islah’a kayıtlı olan, doğduğu işletmede en az 4 ay yaşamış, 2016 doğumlu, aşısız ari işletme statüsü kazanan işletmeler dışında programlı aşıları yaptırılmış her buzağı için “buzağı destekleme ödemesi” uygulanmaktadır. Eğer buzağı destekleme sorgulama yapmak istiyorsanız Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yatırılan buzağı destekleri e-devlet üzerinden T.C kimlik no ile sorgulamaktadır.

Buzağı destekleri her yıl 1. dönem ve 2. dönem olmak üzere yılda 2 kere ödenmektedir. Her bir buzağı için bir kerelik destekleme ödemesi yapılmaktadır. Aynı zamanda çoklu doğumlar söz konusu olduğunda her bir buzağı için buzağı destek başvurusu yapılabilir. Bunun için ödemeler, iki dönem halinde gerçekleşir. Ayrıca Türkiye de bazı illerde doğan ve gereken koşulları sağlayan buzağılar için ilave bir destek verilmektedir. Buzağı desteği başvurusu nasıl yapılır? ve konu ile ilgili önemli bilgiler yukarıda yer almaktadır.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.