«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Elektrik Tasarruf Cihazı Nasıl Çalışır

Elektrik Tasarruf Cihazı Nasıl Çalışır

18 Elektrik Tasarruf Cihazı Nedir Nasıl Çalışır

Enerji Tasarruf Cihazları Nasıl Çalışır?

Birçok enerji tasarruf cihazı, ekonomide enerji yükünün endüktif elemanlarını etkisiz hale getiren ve dolayısıyla güç dağıtımının verimliliğini artıran kapasitörlerden oluşur. Verimsiz motorlara sahip ev aletleriniz varsa, bir güç tasarrufu cihazı kullanmak bu cihazların daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir.

Diğer bazı enerji tasarrufu cihazları, elektronik cihazlarınızın daha az enerji tüketmesini sağlayarak veya cihaz kullanımda değilken elektrik beslemesini otomatik olarak keserek çalışır. Evde kullandığımız cihazların birçoğunun, kullanılmıyor olsalar bile fişe takıldıklarında hala güç çektiğini unutmamak önemlidir. Bunların arasında televizyon, mikrodalga fırın, kahve makinesi, şarj cihazları ve masaüstü bilgisayarlar var. Tüm bunlar, boşa harcanan enerjiye ve elektrik faturanıza önemli bir ek (% 10’a kadar) anlamına gelir.

Sokete bağlı cihazlar kullanılmadığında güç kaynağını otomatik olarak kapatan akıllı çoklu prizleri kullanarak, bir yılda önemli miktarda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

LED Ampüllerin Enerji Tüketimleri

LED ampuller ve diğer enerji tasarruflu cihazlar LED ampul, enerji tüketimlerinin bilincinde olan tüketiciler için diğer popüler seçeneklerdir. Bu cihazlar daha az güç kullanma eğilimindedir ve eski cihaz modellerine kıyasla daha verimli çalıştığı bilinmektedir.

Öte yandan, enerji tasarrufu sayaçları, evinizin enerji kullanım miktarını mutlaka değiştirmez (veya azaltmaz). Bunun yerine, enerjiyi nasıl tükettiğinizi anlamanız için akıllı sayaçlar yardımcı olabilir. Ev aletlerinizin ne kadar enerji tükettiğini anlamak ve paradan tasarruf etmek için elektrik kullanımınızı azaltmanın veya kontrol etmenin yollarını bulmak için bu akıllı sayaçlardan birini kullanabilirsiniz.

Peki, Enerji Tasarruf Cihazları Gerçekten Çalışıyor mu?

Kısa cevap evet! Ancak evinize veya istediğiniz uygulamaya uygun doğru cihazı seçmek size kalmıştır. Bu güç tasarrufu cihazlarının verimliliği büyük ölçüde onları nasıl kullandığınıza ve kullanımlarından nasıl yararlanacağınıza bağlı olacaktır. Bazı güç tasarrufu cihazları, ısıtma / soğutma sistemleriniz gibi cihazlarınızın tükettiği enerji miktarını doğrudan azaltarak çalışır, diğerleri ise güç faktörü düzeltmesine güvenir. Uygun şekilde kullanıldığında, bu cihazlar önemli miktarda potansiyel tasarruf sağlar.

Öte yandan, yatırım olarak kullanılan cihazlar yalnızca kullandığınız enerji miktarını vurgulayan veya sizi bu konuda eğiten bazı güç tasarrufu cihazları vardır. Bu cihazlar size doğrudan enerji tasarrufu sağlamayabilir, ancak evinizdeki güce aç cihazları belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, enerjiyi nasıl kullandığınızı incelemenize ve enerji tasarrufu için kullanımınızı kontrol etmenize yardımcı olurlar.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.