«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Kredi Kartının Asgari Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi Kartının Asgari Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi Kartının Asgari Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur

Kredi Kartının Asgari Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Tüketicilerin hayatını kolaylaştıran kredi kartları, en yaygın kullanımı olan ödeme araçlarından biri olmuştur. Kredi kartının asgari ödemesi yapılmazsa ne olur? sorusu da, son dönemde artan zamlardan dolayı, ödeme güçlüğü çeken vatandaşların, aklını kurcalayan sorulardan biri haline gelmiştir. Tüketicilerin kredi kart kullanım alışkanlıklarından dolayı bazen bu avantajlı alışveriş, dezavantaja dönüşebilmektedir.Vatandaşlar, dönem borçlarının asgari tutarını ödeyerek, toplam borca uygulanan yüksek faiz nedeniyle ödeme güçlüğü yaşamaktadırlar. Üç dönem arka arkaya ödeme yapılmaması ve asgari tutarının altında yapılan ödeme durumunda, banka tarafından tüketiciye yazılı olarak uyarı yapılmaktadır. Belirli bir tarihe kadar ödeme sözüne karşın, belirlenen tarihte ödeme yine yapılmazsa, tüm borçlar üzerinden yasal takip süreci başlatılmaktadır. Peki bu duruma düşmemek için, kredi kartı borcu nasıl ödenir? sorusunu birlikte inceleyelim.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Anlaşmalı olduğunuz banka size her ay düzenlenen bir tarihte, hesap kesim tarihi itibari ile hesap özeti veya extresini ödemenizin takibini yapabilmeniz için göndermektedir. Bankadan bankaya değişmekle birlikte, asgari ödeme tutarı dönem sonu toplam borcun % 30 u kadardır. Asgari tutar gecikmeye düşmemeniz ve kartınızın kullanıma kapatılmaması için ödemeniz gereken minimum tutardır. Asgari tutarın son ödeme tarihinde tam rakamın ödenmemesi durumunda, borç gecikmeye girecek ve ödeme yapılacak sürece kadar, gün sayısı kadar aylık olarak % 2.40 oranından gecikme faizi artı BSMV ve KKDF uygulanacaktır. Yüksek faiz oranları sebebiyle, kart borcunun tamamını yada mümkün olduğu tutar kadarını ödemeye gayret etmek en doğru kredi kartı kullanma yöntemidir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Sicili Bozar Mı?

Kredi kartı asgari ödeme sicili bozar mı? sorusunu özetleyecek olursak, toplam borcun asgari tutarının ödenmesi, kredi notunu hesaplama sistemi tarafından ödeme yapılması göz önüne alındığı için olumsuz şekilde etkilenme durumu olmayacaktır.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Anlaşmalı bankanızı arayarak ödeme yapamadığınızı, zor bir dönemde olduğunuzu belirtmeniz durumunda, ödeme süresini uzatmak yada borç transferi yapan bankalarla görüşmek gerekmektedir. Bankanıza kredi kartı borcunuzu yapılandırmak içinde başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi kartı asgari ödemesi yapılmazsa ne olur? sorusunu araştırmak, ödemeler konusunda zor sürece girmeden önce, size yol gösterici bir rehber olacaktır.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.