«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Kredi Notu Hangi Tarihlerde Güncellenir?

Kredi Notu Hangi Tarihlerde Güncellenir?

Kredi Notu Hangi Tarihlerde Güncellenir

Kredi Notu Hangi Tarihlerde Güncellenir?

Kişilerin bütün finansal hikayelerinin ortak bir kurum dahilinde toplanması ve analiz edilmesi ile varılan neticede ortaya çıkan puan sistemine verilen ad olan kredi notu hangi tarihlerde güncellenir? sorusu bu konuyla ilgili en çok merak edilen konuların başında gelir. Bu konuda işlem yapabilecek tek yetkili kurum Findeks’tir. Findeks kredi notu güncellemesi, aktif olarak finansal durumda değişiklik, hareket olduğunda kendiliğinden aylık bazda güncellenmektedir. Geciken ödeme durumları, zamanında ödemeleri, düzenli işlem yapılması gibi kriterlere bağlı olarak artıp azalma durumu değişiklik göstermektedir. Yüksek olan kredi notu kredi konusunda avantaj anlamı taşımaktadır. Kredi çekme konusunda en önemli kriter olan kredi notu düşük olan kişiler bu notu artırmanın yollarını ararlar.

Kredi Notu Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Kişiye ait mevcut finansal işlemler, borç ödeme, otomatik talimatlar, borç geciktirme gibi işlemlerin bilgileri otomatik olarak Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosuna gitmektedir. Bu bağımsız kurum, yaptığı puanlama sistemi ile kişinin kredi notu belirlenmekte, artmakta ya da azalmaktadır. Kredi notu güncelleme işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabını bu şekilde vermek mümkündür.

Kredi Notu Güncelleme Dönemi

Kredi raporu işlemleriniz baz alınarak günlük raporlansa da, KKB puanı yani kredi notu güncelleme dönemi aydan ayadır. İşlemlerin türüne ve durumuna göre güncelleme işlemleri bankalardan anında ya da belli periyotlarda iletilmektedir. Düşük bir kredi puanı olan birisi bir aylık sürede ödemelerini düzgün yaptığında bu durum puanı çok ufak bir şekilde olumlu etkiler. Önemli bir kredi puanı yükselmesi için periyodik olarak en azından 5-6 ay düzenli ödemeler ve hareket gerekmektedir.

Kredi Notu Yenileme İçin Bir Süre Var Mıdır?

Öncelikle şu durumu belirtmek gerekir; 3-5 yıl içinde kredi notu sıfırlanması durumu tamamen hatalı bilgidir. Kredi notunun tanımında olduğu gibi bu not kişinin finansal anlamda geçmişi, hikayesidir. Finansal olarak düzensiz bir dönem olduysa ama üzerinden çok zaman geçtiyse bu durum az etkiler ama mutlaka etkiler ve asla silinmez. Kredi notu hangi tarihlerde güncellenir sorusundan daha çok kredi notumu nasıl yükseltirim sorusunu sormak daha değerlidir.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.