«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Kripto para ve dijital para nedir ?

Kripto para ve dijital para nedir ?

05 Kripto Para ve Dijital Para Nedir
  Her geçen gün gelişen teknolojinin kullanıcılarına sunulan devrim niteliğinde öngörülen Kripto paralar nedir? Güvenilir midir? Dijital paralar ile ne gibi farklar taşımaktadır? Nasıl oluşmuştur? Sizinle birlikte sade ve anlaşılır bir şekilde bu soruları bir yanıt bulalım.

Kripto para nedir ?
2009 yılında ortaya konulmuş arkasında herhangi bir otorite bulundurmayan, anonim şekilde herkesin kullanabileceği alışveriş yaparken kullanılabilir değer olarak görülen sanal para birimidir. Meraklılarının yatırım, artan değer olarak gördüğü, düzenli veya düzensiz alıp sattığı sanal para birimidir.


Bitcoin nasıl ortaya çıkmıştır ?
2009 yılı başlarından itibaren bir değer biçimi olarak sunulan Bitcoin uçuk bir şekilde şekilde artmakta olan fiyatı ile popülerliğini kazandı. Değer birimi Satoshi Nakamoto kod adlı birisi tarafından Bitcoin: A peer-topeer Electronic Cash System (Kullanıcılar arası bir elektronik nakit sistemi) isimli makale ile bütün dünyaya duyuruldu. 2008 yılından günümüze kadar dünyanın genelinde el değiştirerek Kripto paralar hakkında bilgisi olmayan bireylerin bile ilgi odağını girmiştir. Bununla birlikte insanların Kripto paralara karşı merakı ilgisi ve araştırma ihtiyaçları kabarmıştır. Bitcoin’i dijital altın olarak görenler mevcuttur. Bitcoin sistemi kurgulanıp tasarlanırken altına benzer bir algı oluşturmaya çalışılmıştır. Bitcoin en önemli özelliklerinden biri olarak görülen dünya üzerindeki altın gümüş madenleri gibi sınırlı bir rezerve sahip olmasıdır. Bitcoin madenciliği ile en fazla 21 milyon Bitcoin üretilebilecek. Bitcoin madenciliği tahminen 2140 yanında üretim rezervleri 21 milyon sayısına ulaşacaktır.


Kripto paralar güvenilir mi ?
Kripto paralar “elle tutulur gözle görülür mü?” diye sorduğumuz zaman buna hayır cevabını vermek durumundayız. Vermiş olduğumuz cevap bilinçsiz insanlarda şüphe, kaygı, güvensizlik ve panik yaratmaktadır. ama durum sandığımızdan farklıdır insanlar gelişen teknolojiden kendilerini bir adım geride tutmaları için hiçbir sebep yoktur çünkü kripto paraların ustaca tasarlanmış güvenlik sistemi vardır buna “Blockchain” denilmektedir. Bu sistem şu şekilde işlemektedir Öncelikle bilgisayarınızda bulunan resim video ve benzeri dosyalar sadece birer veri yumağıdır. Kopyalandığı zaman dosyaların birebir aynısını elde etmiş olursunuz. Bitcoin ise sadece birer veri yumağı değildir. Bitcoin sistemini şöyle anlatabiliriz epeyce büyük bir muhasebe defteri olarak görebiliriz. Bitcoin ise bu muhasebe defterinin ufak bir bölümüdür. örneklendirmek gerekirse A kişisinin B kişisine 1 Bitcoin yolladığı zaman A kişisi B kişisine 1 Bitcoin gönderdi verisi kaydedilmiş oluyor. Kaydedilen veriler yeni bir block’a aktarılmış oluyor. Şeffaf bir muhasebe defteri olmasına rağmen alan ve alıcı anonim kalmaktadır. Bitcoin’in güvenliği blocklara bölünmüştür. Bitcoin ağı 10 dakikada bir yeni block üretir her block üretildiğinde her 10 dakika içerisinde yapılmış işlemlerin bütünü o block’a geçmektedir ve o block içerisinde güvenliği sağlanır. Oluşturulmuş her blockta çözülmesi çok zor olan bir matematik problemi ile şifrelenip sanal bir kasada muhafaza edilmektedir.


Kripto para ile dijital para arasındaki farklar nelerdir ?
Dijital para; günümüzde geleneksel olarak kabul görmüş, kağıt yada madeni para tarzı bir değere sahiptir fakat para transferleri dijital ortamda gerçekleşir yani dijital para elektronik ortamda tutulur ve işlemler dijital bir platformda gerçekleşir.
Kripto para çeşidinde ise; kullanıcılar para transfer işlemlerini güvenli bir şekilde sağlamak amacıyla “kriptografi” denilen bir şifreleme yöntemi kullanılmaktadır. Her şey dijital bir varlıktan ve sanal ortamdan oluşmaktadır.


Dijital para ile kripto para başta kulağa aynı anlamda gelebilir fakat bu iki para çeşidinin de arasında oldukça farklı yönler bulunmaktadır. dijital para ile kripto para arasındaki farklar nelerdir? Dijital para sisteminde belli bir merkezi otorite vardır. Bundan dolayı dijital paralar merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmektedir. Transfer işlemleri de bu merkezi otoritenin gözetimi altında gerçekleşir. Kripto paralarda ise herhangi bir merkezi otorite bulunmamaktadır. Kripto paralardaki işlemler otoritesiz bir ortamda gerçekleşir.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.