«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Kripto Piyasasındaki Long & Short Pozisyon Nedir?

Kripto Piyasasındaki Long & Short Pozisyon Nedir?

Kripto Piyasasındaki Long & Short Pozisyon Nedir?

Kripto Piyasasındaki Long & Short Pozisyon Nedir?

Yatırımcının piyasadaki düşüş ve yükselişe olan inancı olarak bilinen kripto piyasasındaki long ve short pozisyon nedir? Yatırımcıların kripto paranın yükseleceğine inanarak yaptığı işleme long pozisyon, yatırımcının kripto paranın düşeceğine inanarak gerçekleştirdiği işleme short pozisyon açmak denir.

Kripto para borsasına çok hâkim olamayan yatırımcıların merak ettiği bu kavramlara şöyle açıklık getirebiliriz.

Kripto Piyasasında Short Pozisyon Nedir?

Türkçe karşılığı kısa pozisyon olarak bilinen short pozisyon açmak, yatırımın aşağıya doğru hareketlenmesidir. Şöyle ki kripto para borsasında bulunan yatırım aracının düşeceğine yönelik fikir üretip, işlemlerini bu yönde hayata geçirmesidir.

Kirto Piyasasında Long Pozisyon Nedir?

Türkçe karşılığı uzun pozisyon olan long pozisyon açmak, kripto para borsasında ileri süreçte yukarı doğru bir hareketlenmenin olacağını düşünerek yatırımcıların kripto para almasıdır. Bu açıdan kripto para borsasında yatırımda yukarıya doğru bir hareketlenme gerçekleşmektedir.

Kripto Borsasında Short Pozisyon Nasıl Açılır?

Vadeli işlemlerde yaygınlık gösteren kripto parada şort açmak ne demek? Kripto para borsasında satışa çıkarılan dijital varlıkların satın alınması için, fiyatlarda düşüşün beklenmesidir. Böylece yüksek fiyatta satılan kripto para ile düştüğü fiyatta alınan kripto para değeri ile arasında bulunan fark, yatırımcının karı olarak nitelendirilebilir.

Kripto para borsasındaki fiyat dalgalanmaları, kullanıcıların arz ve talep dengelerine bağlı olarak gerçekleşir. Kripto para borsasında maksimum doygunluğa ulaşan dijital varlıklarda short pozisyonun açıldığı söylenebilir. Yatırımcılar gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, short pozisyon açıklarından yararlanarak, ileri vadede büyük kar elde edebilirler.

Kripto Borsasında Long İşlemi Nasıl Yapılır?

Kripto parada long işlemi gelecekte yükseleceğine inanılan dijital varlığın satın alınmasıdır. Kripto para borsasında yükselişe geçeceğine inanılan dijital varlığı satın aldığında, piyasada long işlemi yaptığı söylenebilir. Kriptoya yönelik işlem hacmi ve kaldıraç oranları incelenerek, long işleminin gerçekleştirilmesi gereken fiyat yatırımcı tarafından belirlenerek, o fiyata yükselen coin, otomatik olarak satın alınmaktadır. Kripto piyasasındaki long ve short pozisyon nedir? Diye merak edenlere kısaca özetlemek gerekirse, kripto para borsasında gerçekleşecek olan fiyat düşüş ve artışına yönelik tahminlere göre yatırımcının hareket etmesidir, şeklinde ifade edilebilir.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.