«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Nvıdıaya Nasıl Yatırım Yapılır?

Nvıdıaya Nasıl Yatırım Yapılır?

nvıdı ya nasıl yatırım yapılır

⦁ Tarafımızca, kafanıza takılabilecek birçok konuda destek verilmektedir. Bize mesaj yazarak, kafanıza takılan konularda bilgi edinebilirsiniz. Danışmanlığımızla birlikte özel makaleler hazırlatabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.


Satın Aldığınız bu hazır makaleye olumlu yorum (yeşil tik) yaptığınız taktirde bize mesaj atarak bizzat kendinize özel olarak görsel tasarlatabilirsiniz.


NVIDIA’ya nasıl yatırım yapılır?
Bir oyuncuysanız, video düzenleme yazılımının yoğun bir kullanıcısıysanız veya kripto para madenciliği ile ilgileniyorsanız, muhtemelen Nvidia’ya aşinasınızdır. Ancak şirket sadece grafik işlemcileri satmıyor, aynı zamanda yapay zekâ, kendi kendini süren arabalar ve bulut bilişim ile ilgileniyor.


Kaliforniya merkezli şirket, bir buçuk yılda hisse fiyatında gördüğümüz en çarpıcı artışlardan birini yaşadı. Size bir fikir vermek gerekirse, 2020’nin başında Nvidia’ya 1.000 dolar yatırmış olsaydınız, bugün cüzdanınızda 3.397 dolar olurdu.


Bunun yerine, ABD teknoloji pazarının ortalamasını alan endeks olan Nasdaq’a yatırım yapsaydınız, hesabınızda 1.629 dolar olurdu. Eşit derecede ilginç bir miktar, ancak Nvidia ile elde edebileceğinizin yarısı kadar.


Ama başlangıca dönelim. Şirket 1993 yılında kuruldu ve 1999 yılında halka açıldı. 2016 yılının ortalarında hisse fiyatı yükselmeye başladı ve o zamandan beri hisse başına 46 avrodan hisse başına 820 avroya düştü. Diğer bir deyişle, son beş yılda fiyat neredeyse 18 kat arttı! Bakalım Nvidia nasıl para kazanıyor.
Oyunlardan daha fazlası
1999’da Nvidia, GPU veya grafik işlemcisini icat etti. GPU’nun ne olduğunu bilmiyorsanız, basitçe bilgisayarınızın grafik kartının bir parçası olduğunu söyleyin. Sen de grafik kartının ne olduğunu bilmiyor musun? Bu durumda bilgisayarınızdan veya oyun konsolunuzdan grafik bilgileri işleyen bir cihaz olduğunu söyleyeceğiz. Bilgisayarınız, bilgisayarın beyni olarak görev yapan ve bilgisayar programlarının çalışması için gerekli tüm komutları yorumlayan bir merkezi işlem birimi (CPU) ile donatılmıştır. GPU, ekranınızın görüntülenmesi için bu bilgilerin tercümanı görevi görür.


Bu, özellikle video oyunları alanında önemlidir, çünkü sürekli güncellenen çok ayrıntılı 3B temsiller sunarlar ve büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde işlemek için güçlü bir makine gerektirirler. GPU’lar ayrıca çok karmaşık hesaplamalar yapmak için kullanılır. Yapay zeka veya veri analizi için bilimsel alanda temel bir araçtır, aynı zamanda kripto para birimi madenciliği ve yüksek tanımlı video düzenlemede.
GPU’lar, Nvidia’nın amiral gemisi ürünüdür- özellikle oyuncular arasında iyi bilinen GeForce RTX’tir – ancak şirket aynı zamanda entegre devreler olan yazılım ve çip üzerinde sistemler veya SoC’ler de üretir.
Merak etmeyin teknik detaylara daha fazla girmeyeceğiz. Şimdi en sevdiğimiz belgeye, Kâr Raporuna geçelim.


Nvidia hisse fiyatını ne etkiler?
2021’in ilk çeyreği için toplam gelir 5,6 milyar doların üzerinde, geçen yılın aynı dönemine göre %84 gibi önemli bir artış gösterdi. Ve net gelire bakarsanız, 1,9 milyar dolar ile bir önceki yıla göre fark %109’un üzerinde.


Nvidia, faaliyetlerini iki ana kutba ayırıyor: ana ürünü GeForce GPU olan grafik kutbu ve yapay zekâ ve otonom sürüş projeleri için Veri Merkezi platformları ve sistemlerini içeren Bilgi İşlem ve Ağ Bağlantısı kutbu ve robotik. Şirket, ürün ve hizmetlerini dört ana pazarda hedeflemektedir: Oyun, Veri Merkezi, Profesyonel Görselleştirme ve Otomotiv.


Gelirinin neredeyse yarısı, %48,8’i (2,76 milyar dolar) oyun endüstrisinden geliyor… Onu, Amazon Web Services ile ortaklıkları olan Veri Merkezi ve 2,05 milyar dolar veya %36,6 hasılat elde eden yapay zekaya yaptığı baskın takip ediyor. Geri kalan kısım, 2B ve 3B görüntüleri modellemek için donanım ve yazılım üreten Profesyonel Görselleştirme ile şirketin bir dizi otomobil üreticisi ve ulaşım hizmeti şirketi ile iş birliği yaptığı Otomotiv arasında bölünmüştür. Ayrıca Nvidia’nın ürünleri ilaç, finans, sağlık, endüstriyel, perakende, medya, eğlence, telekomünikasyon, robotik,yüksek öğrenim ve araştırma, diğerleri arasında.
Nvidia, 2021’in ikinci çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıkladığından beri, hisseleri %20 arttı.
Rekabet ve zorluklar
Nvidia bir spor kulübü olsaydı, oynayacağı lig, elektriği ileten malzemelere dayandığı için yarı iletken endüstrisi olurdu. Bu ligde sadece birkaç seçkin şirket oynuyor ve bahisler yüksek.
Başlıca rakipleri Intel ve Advanced Micro Devices (AMD). Nvidia, oyun ve e-sporda yüksek performanslı grafik kartlarının kralıysa, AMD orta-düşük fiyat aralığında kral olacaktır. Ancak pazar payı açısından tartışmasız liderIntel. Bu, Intel’in en güçlü işlemcilerini oluşturmak için birlikte çalıştığı Apple’ın üretmeye başlamasıyla artık değişmeye başlayabilir. Kendi Apple Silikon çipleri.


Nvidia, pazarını genişletmek için işlemci mimarisinde uzmanlaşmış bir İngiliz yarı iletken şirketi olan Arm’ı satın almayı planlıyor. Ancak işlem şu anda engellendi çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Ticaret Komisyonu (FTC), NVIDIA’ya karşı bir antitröst soruşturması başlattı. Pek çok olumlu yönüne değindik ancak bu sektör de değişken olabileceğinden riskleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Pandemi tarafından teşvik edilen boş zaman alışkanlıkları- önemli oyun konsolları satışları ile – bulutta uzaktan çalışmanın yükselişi, kripto para madenciliği, yapay zeka ve kendi kendini süren arabaların atılımı, talebin artmasına neden oldu .ürünleri için. Pandemi sırasında tedarik zinciri kesintileri ile tedarik sıkıntısı belirgin hale geldi vecips kıtlığı piyasada.


Ayrıca, bu işlemcilerin çalışması çok fazla güç tüketir, ancak daha verimli olmaları için çaba sarf edilir. Bu nedenle, çevre üzerindeki etkileri hakkında endişeler uyandırmaktadır.
Nvidia hissesi bu yazının yazıldığı sırada pahalı, bir hisse senedi 800 dolar civarında. Bazıları bunu overpriced olarak görüyor, ancak çoğu analist satın almanızı tavsiye ediyor.
Sonuçta, her zaman olduğu gibi, işe yatırım yapıp yapmama kararı size kalmış.

Seo Tavsiyeleri Kılavuz Metin

(Makale 746 kelimedir, öneriler ücretsizdir. Sadece 746 kelime için ücret ödediniz. (Kelime başı: 0,08 kuruş)) 746×0,08=59,68 TL İndirimle 50 TL
⦁ Ana başlık, (H1-H2). (Biz H2 tercih ediyoruz.)
⦁ Alt başlıklar mutlaka olmalıdır, (H3-H4).
(Düz yazı mantığı ile yazılan içeriklerin, bizim için teknik anlamda hiçbir değer yoktur!)
Hazırladığımız içerikler, ” SEO Uyumlu Makale ” olarak nitelendirilmektedir.Niteliksiz düz yazı, imla kurallarına uyumsuz, kopya içerik barındıran, niteliği zayıf olan içeriklere katı bir şekilde karşıyız.
Satın Aldığınız bu hazır makaleye olumlu yorum yaparsanız çok mutlu oluruz.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.