«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Ölen Bir Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

Ölen Bir Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

87 Ölen Bir Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi

Ölen Bir Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

Son dönemlerde sigorta şirketlerinin gündem de olması ile genel olarak ölen bir kişinin kredi borcunu silinir mi? Soruları da ön planda yer almaya başladı. Genel olarak bakıldığında ise ölen bir kişinin kredi borcunun ödenmesi hali farklı durumlara göre değişmektedir. Bu yüzden de ölen kişinin kredi borcundaki detaylara bakılır. Fakat borcun silinmesi gibi bir durum yoktur. Bankaya olan kredi borcu ya sigorta şirketi tarafından ya da mirasçıları tarafından ödemesi yapılması gerekir.

Ölen Bir Kişinin Kredi Borcunu Sigorta Şirketi Hangi Durumlarda Öder?

Bankalar kredi çekme koşulları arasında hayat sigortasını da bulundurmaktadır. Krediyi çekecek olan kişi isterse hayat sigortasını iptal eder; isterse hayat sigortası için ödemeyi de yapar. Bu durum tamamen kredi çekecek olan kişinin isteğine bağlıdır. Hayat sigortası temel olarak krediyi çeken kişinin kredi ödemesi bitmeden vefat etmesi halinde kalan kredi borcunu üstlenir. Bu durumdan dolayı ölen kişinin kredi borcu sigorta şirketi ödemesi için gerekli düzenlemeler sıklıkla yapılmaktadır.

Günümüz koşullarında hayat sigortası ödemesi yapılan kredilerde; sigorta şirketi belirli durumlarda kalan borcu üstlenmesi gerekir. Fakat intihar gibi durumlar için sigorta şirketi kredi ödemesi yapmamaktadır. Çünkü kişi kendi isteği ile ölümü seçmiş oluyor. Bu durumda kredi borcunu vefat eden kişinin mirasçıları ödemektedir.

Genel olarak bakıldığında ölen kişinin kredi borcu mirası olarak rastlanılan durum nadirdir. Özelliklede hayatın ne getireceği belli olmadığı için pek çok kişi kredi çekerken hayat sigortasını iptal etmemektedir. Böylece hem kendilerinin hem de mirasçılarının geleceklerini garanti altına almış oluyorlar.

Ölen Bir Kişinin Kredi Borcunu Sigorta Şirketi Ödemesi İse Ne Yapılması Gereklidir?

Hayat sigortası şirketinin ödeme yapma durumlarında bazen sorunlara yaşanabiliyor. Bu tarz bir durumda yapılması gereken ilk şey hukuki sürece başvurmak oluyor. Hukuki olarak deliller ile kredi çekme aşamasında ödenen hayat sigortası miktarlarının kanıtlanması gerekir. Mahkeme kararı da çoğu zaman kanıtlardan dolayı sigorta şirketinin krediyi ödemesi şeklinde oluyor. Sıklıkla merak edilen ölen bir kişinin kredi borcu silinir mi? Sorusunun yanıtı hayır; silinmez olur.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.