«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Ortak ATM Ne Kadar Para Kesiyor?

Ortak ATM Ne Kadar Para Kesiyor?

image

Ortak ATM Ne Kadar Para Kesiyor?

Günümüzde en çok araştırılan araştırma konularından birisi de ortak ATM ne kadar para kesiyor sorusudur. Söz konusu soruya göre bakıldığında bazı durumlarda kesilen ücretlerin farklılık gösterdiği karşımıza çıkmaktadır.

Hemen hemen her bireyin günlük hayatında sık sık kullandığı ortak ATM’lerin asıl amacı farklı banka müşterisiyseniz ve acil para çekmeniz gerekiyor fakat etrafınızda bankanızın ATM’si bulunmuyorsa, işte bu gibi durumlarda ortak ATM’ler devreye girmektedir. Buna göre bakıldığında ortak ATM’ler ile merak edilen sorular gün yüzüne çıkmaktadır. İşte bu gibi soruların cevapları yazımız içerisinde yer almaktadır.

Ortak ATM Nedir?

Aslında bakıldığında ortak ATM ne kadar para kesiyor sorusuna ek olarak ortak ATM nedir sorusu da oldukça merak edilen bir soru olarak belirtilmektedir. Yukarıda da değinildiği gibi ortak ATM aslında bankanızın ATM’si olmayıp kartınızın işlem yapabileceği bir ATM olarak özetlenebilmektedir.

Gün geçtikçe kullanım sıklığı artan bu ATM’lerin hemen hemen her banka ATM’sinde kullanılmaya başlandığı karşımıza çıkmaktadır. Fakat söz konusu ATM’lerin belirli bir para kesme ücretinin olduğu da bilinmektedir. Peki bu ortak ATM’lerin para kesme ücreti neye göre hesaplanmaktadır?

Ortak ATM’lerde Para Kesme Ücretinin Hesaplanması

Herkesin bildiği gibi ortak ATM’ler belirli bir para kesme ücreti yansıtmaktadır. Peki söz konusu bu ücret neye göre belirlenmektedir. Aslında bakıldığında BKM yani diğer bir adı ile Bankalar Arası Kart Merkezi bu konu hakkında birtakım araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Yapılan açıklamaya göre ortak ATM’ler üzerinden bakiye sorgulamak tam olarak 0.24 TL kesilmesine sebep olmaktadır. Buna ek olarak Yapılan para çekme işleminin en başında kesilecek ücretin 0.91 TL olduğu belirtilmektedir. Söz konusu bu ücret sabit olarak görülmektedir. Buna ek olarak ise çekilen miktardaki paraya bağlı da kesilen ücretin artış gösterdiği karşımıza çıkmaktadır. Kesilen ücretin artış göstermesinde rol oynayan hesaplama ise çekilen miktarın %1’i alınarak belirlenmektedir. Bu ücret aslında bir komisyon payı olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradan da anlaşıldığı üzere ortak ATM ne kadar para kesiyor sorusunun cevabı buradadır.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.