«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Otel Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Otel Yatırımı Nasıl Yapılır ?

otel yatırımı nasıl yapılır

Otel yatırımında bulunmak istiyorsanız, yatırım ve açılış sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu bilmelisiniz. Her şeyden önce planlı çalışmalı ve amacınıza yönelik doğru ekonomi stratejileri belirlemelisiniz. Otelinizin hangi hizmetleri içereceği, büyük bir otel mi yoksa butik bir otel mi olacağı, hangi bölgede olacağı, büyüklüğü, oda sayısı gibi konulara çok önceden karar verip bu doğrultuda hedeflerinizi belirlemelisiniz.

Bütçe Araştırması

İlk önce 3 yıllık bir plan belirlemeniz önerilmektedir, bu planı daha uzun vade içinde yapabilirsiniz. Bütçe araştırması yaparken de hesaba katmanız gereken çok detay vardır. Arsanın ve binanın değeri, inşaat ve çalışanların masrafları, ekipmanlar ve alt yapı masrafları, işletme giderleri, dekorasyonda kullanacağınız malzemeler, çalışacak personel ve onların ücretleri, belgeler ve izinler için ne kadar harcanacağı gibi düşünüp hesaba katmanız gereken çok fazla konu bulunmaktadır. Bu nedenle detaylı bir plan ile çalışmanız önerilmektedir.

Otellerde En Çok Dikkat Çeken Özellik Nedir?

Otellerin kazandırmasında en önemli nokta müşteriyi çekmektir. Müşteri çekebilmek için otelinizin bir farkı ve özelliği olmalıdır. Adı hiç duyulmayan otellerin tercih edilme sebebi bazen sadece tasarımı olabilmektedir. Bu süreçte başarılı bir mimar ile çalışmak marka değerinizi arttıracaktır.

Zaman Kullanımının Önemi

Planlı ve doğru stratejiyle ilerlemek önemlidir çünkü otelin tasarımı, kimlerle çalışılacağı ve nasıl ilerleneceği gibi konuların belirlenmesi zaman almaktadır. Ayrıca yaptığınız yatırım karşılığında otelinizi bilen müşterileriniz olmalıdır. Bu müşteri kitlesinin oluşması içinde zamana ihtiyacınız vardır.

Sosyal Medya ve Web Sitesi

Yeni oluşturduğunuz markanızın dikkat çekmesi için ilgi çekici görsellerle hazırlanan paylaşımlar ile insanlarda merak uyandırmalısınız. Bunun içinde otel açılışından en az 6 ay önce sosyal medya platformlarında duyurular yapıp, reklam vermeniz önerilmektedir. Sosyal medya hesaplarından aktif olmak ve özenli bir web sitesi kurmak günümüzde insanlara ulaşmanın en kolay yollarındandır.

Açılış Öncesi Tanıtımın Yapılması

Otelinizin resmi açılış tarihinden önce gazetecilere, ünlülere, blog yazarlarına oda hediye ederek tanıtımınızı yapabilirsiniz. Onlarda bırakacağınız iyi bir deneyim ile daha çok tanıtım yapılmasını sağlamış olursunuz. Bu kişilerin oteliniz hakkında paylaşım yapmaları, insanlara otelinizi anlatmaları markanıza olan ilgiyi arttıracak, müşteri portföyünüzü geliştirecektir.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.