«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Özsaygı Nasıl Gelişir

Özsaygı Nasıl Gelişir

101 ösaygı nedir

Özsaygı, kişinin kendine duyduğu saygıyı ifade eden duygudur. Kişinin kendine duyduğu tüm duyguların analizi ışığında kendine ne kadar değer verdiğini ve önemsediğini belirtir. Özsaygı, kişisel gelişim konusu olduğu gibi aynı şekilde psikolojinin de bir konusudur.

Özsaygı Nedir?

Özsaygı, kişinin kendisine olan saygısını ifade eder. Kişinin kendisine karşı hissettiği sevgi, güven ve saygının toplamı olan bir kavramdır. Özsaygı, kişinin kendini tanıması ve tanıdığı kadarıyla çizmiş olduğu manevi sınırlardan oluşur. Bunun nedeni kişinin neler yapıp neler yapamayacağını bilmesinden dolayıdır.

Özsaygısı Bulunan Kişilerin Özellikleri Nelerdir?

Kendi hayatlarını kendileri yönetmeyi tercih ederler.

Prensipleri ve kendilerine ait fikirleri olan insanlardır.

Kendilerini kabul ettirme ve beğendirme ihtiyacı gütmezler.

Kendilerine kötü davranmazlar, olumlu olurlar.

Hayır, kelimesini kullanırlar.

İyi gözükme çabası içinde olmazlar.

Aynı zamanda özgüvenli insanlardır.

Doğrular her zaman önemlidir ve kendilerine doğru gelen şeyleri yaparlar.

Kendilerini tanırlar ve kendilerine ait her özelliğe saygılıdırlar.

Özsaygı Düşüklüğü Nedir?

Özsaygı bildiğimiz gibi insanın kendine duyduğu saygıyı ifade eden bir kavramdır. Ancak bazı insanlar kendilerine saygı duymazlar. Başkalarını örnek almayı tercih ederler. Sonucunda ise başkalarından gördüklerini, duyduklarını ve onlara kendilerini kabul ettirmek için birtakım fedakarlıklarda bulunurlar. Başkalarının istediklerini yapmak veya onlar gibi olmaya çalışmak kişinin kendine olan saygısını zedeler ve özsaygı kaybolur.

Özsaygısı Düşük Kişilerin Özellikleri Nelerdir?

Kendi tercihleri, fikirleri, sevdikleri veya sevmedikleri yoktur.

Başkalarını örnek almayı tercih ederler.

Kendilerini kabul ettirmeye ve kendilerine duymadıkları saygıyı başkalarından almaya çalışırlar.

Evet demek onlar için bir hobidir. Hayır demenin onlara zarar vereceğini düşünürler.

Kendilerine karşı olumsuz, başkalarına karşı olumlu düşünmeyi tercih ederler.

Özsaygı Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

Özsaygı düşüklüğü aynı özgüven gibi küçüklükten oluşan bir olgudur. Kişinin çocukluk döneminden beri yaşadığı tüm olaylar ve duygular kendisine iyi ya da kötü olarak geri dönen yatırımlardır. Yaşanan kötü olaylar, ebeveynlerin tutumları, öğretmenlerin tutumları, dışlanma, baskı vs. durumlar özsaygının oluşmasında oldukça önemlidir.

Özsaygı Nasıl Geliştirilir?

Uzman yardımına başvurulabilir. Uzman yardımı böyle durumlarda genelde ilk başvurulan yöntemlerden biridir. Özsaygının temeli çocukluk dönemlerinde atılır ve yetişkin birinin özsaygısının olmaması önemli bir problemdir. Alışkanlıklar ve tutumlar kişinin kendi çabasıyla değişmeyebilir.

Kişinin kendisine koyacağı kurallar da özsaygıyı geliştiren yöntemlerdendir. Bugün kendim için bunu yapacağım, bunu alacağım, böyle söyleyeceğim, hayır diyeceğim vs. cümlelerle kendini şartlaması da özsaygısını geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Meditasyon ve yoga gibi sporlar da özsaygıyı geliştirmek için kullanılabilecek yöntemlerdir. Her iki spor da kişiyi dış dünyadan uzaklaştırarak kendiyle baş başa kalmasını sağlayan sporlardır. Bu şekilde kişinin özsaygısını yükseltmesi için vereceği kararlara yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.