«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3.  Prefabrik Evlere Devlet Desteği Var Mı? (150.000 TL Destek)

 Prefabrik Evlere Devlet Desteği Var Mı? (150.000 TL Destek)

prefabrik

 Prefabrik Evlere Devlet Desteği Var Mı?

Betonarme ev yapımına yani prefabrik evlere devlet desteği var mı? Devlet, gerekli şartlara uyan başvuruları değerlendirdikten sonra prefabrik evlere destekte bulunuyor.

Prefabrik evler ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması başlıca şu şekildedir; ‘’2022 yılında yardım programları için ayırdığımız 6 milyar liralık bütçeyi, 11,5 milyar liraya çıkardık. Bu sayede prefabrik ev yapımı yardımını 150 bin liraya çıkarmış olduk’’ şeklindedir.

Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik evler, istenilen metrekare ve oda yerleşim planına göre bir veya iki katlı olarak; evin duvarlarını ve pencere gibi tüm parçalarının fabrikada üretildiği ve prefabrik ev inşası için temel kazıma gerektirmeyen yapı türüdür. Maliyeti diğer yapılardan daha düşük olduğu için tercih edilir ve prefabrik ev yapmak isteyenler, uygun koşulları sağlayabilirlerse devletten destek alabilirler.

Prefabrik Ev Desteğini Kimler Alabilir? Koşullar Nedir?

Prefabrik ev için devlet desteğini yüksek gelirli aileler alamaz. Yalnızca hane üyelerine kişi başı düşen gelir dağılımı asgari ücretin üçte birine denk gelmelidir. Ayrıca prefabrik ev yapılacak alana, başvuruyu yapan kişiye ait hisse tapusuna sahip olması gerekiyor.

2022’de açıklanan verilere göre prefabrik ev yapımlarında 150bin TL’ye kadar destek veriliyor. Bu devlet desteğinden yararlanabilmek için özellikle de bakımsız ve sağlıksız, oturulamayacak kadar eski evlerde yaşayan, durumu iyi olmayan ihtiyaç sahipleri için nakdi olarak yapılan yardımlardan yararlanmak için kişi başına düşen gelirin asgari ücretten üçte biri kadar olmalıdır.

Prefabrik Ev Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Prefabrik ev yapım için devlet yardımından yararlanmak isten vatandaşlar başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yapabilirler. 2022 yılında Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla birlikte prefabrik ev yapımı için devlet yardım desteği 150 bin TL’yi buldu. Yapılan bu devlet yardım desteğinden sadece ihtiyaç sahibi aileler yararlanabilecek.

Prefabrik ev desteği başvuru yapabilmek için şartlara uymak gerekir ve şartlara uyan vatandaşlar ilk olarak bulundukları ilçenin belediyesi veya kaymakamlığına giderek sosyal yardımlaşma vakfına ulaşıp, bu vakıf üzerinden başvurularını yapabilecekler. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar doğrudan Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar İl Müdürlüğü’ne de giderek buradan başvuru işlemlerini yapabilirler.

Şartlara uyan vatandaşların başvuruları Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından incelendikten sonra onay verilecek ve bu sayede devletten yardım desteğini alabileceksiniz.

2022 yılında prefabrik evlere devlet desteği var mı? Cumhurbaşkanı’nın açıklamasıyla prefabrik evlere devlet desteği yükselen enflasyon ile birlikte 150 bin TL’ye ulaşmıştır.

4/B Bağ-Kur Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.