«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Stoplaj Nasıl Hesaplanır VE Gelir Vergisi Stopeji Hesaplama .

Stoplaj Nasıl Hesaplanır VE Gelir Vergisi Stopeji Hesaplama .

21 stoplaj nasılnhesaplanır kira ve gelir vergisistoplaji hesaplama

Stopaj Nasıl Hesaplanır?
Stopaj, gelir ya da Kurumlar Vergisine tabii olan kazançlara uygulanmaktadır. Kaynaktan kesilen vergi olarak da bilinmektedir. Aslen bir vergi ödeme şekli olan stopaj, iş yapan kişi adına peşin olarak vergi dairesine yatırılan ücret olarak değerlendirilebilir. İlk kez gelir vergisi ödemesi ile ortaya çıkan stopaj günümüz şartlarında daha geniş bir alana yayılmıştır. Pek çok farklı vergi türünün de bu şekilde beyan edildiği görülmektedir.


Daha net olarak açıklamak gerekirse bir fabrika da çalışan kişinin vergilerini kendisi tarafından değil de işveren kişi tarafından vergi dairesine yatırılması olarak açıklanabilir. İşveren çalışanına ait olan hesapladığı stopajı devlete Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi adı altında beyan ederek vergisini ödemiş olur. Aynı durum devlet dairelerinde çalışan memurlar içinde geçerlidir. Kişilerin vergileri maaşlarından kesilerek işveren kişi tarafından ilgili olan vergi dairesine yatırılmaktadır.


Stopaj hesaplaması Gelir Kurumları Vergisi kanunlarında belirtilen şekilde yapılmaktadır. Bu kanuna göre kimin hangi şartlar altında stopaj vergisi ödeyeceği belirtilmektedir. Ayrıca stopaj hesaplaması brüt ücret üzerinden veya Net Ücret üzerinden yapılabilir.


Örnek Stopaj Hesaplama
Stopaj hesaplamasına göre brüt kira bedeli 1000 TL olan bir kira fiyatının %20’si olarak hesaplanan 200 TL kiracı tarafından vergi dairesine stopaj kesintisi olarak yatırılırken kalan 800 TL ise net kira bedeli olarak mülk sahibine ödenmektedir. Kira hesaplaması şu şekildedir;
Brütleştirme Formülü = Net Kira Ücreti / (1-0,2)
Net olarak belirtilen kira bedelinden dolayı yeni stopaj tutarı ise;
Brüt Kira Bedeli = 1000 / 0,8 = 1250 TL
Stopaj Tutarı = 1250 x 0,2 = 250 TL.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.