«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Temettü Nedir? Temettü Hisseleri Nasıl Alınır?

Temettü Nedir? Temettü Hisseleri Nasıl Alınır?

yeni-10-1

Temettü Nedir? Temettü Hisseleri Nasıl Alınır?

Son zamanlarda hisse satın almak popüler olmaya bununla ile birlikte temettü nedir, temettü hisseleri nasıl alınır sorusu da gün geçtikçe araştırılmaya başlanmaktadır. Aslında bakıldığında temettü nedir sorusuna bakıldığında, bir firma ya da şirketin dönem içerisinde elde ettiği kar miktarından nakit para karşılığında hisse dağıtması şeklinde açıklanabildiği karşımıza çıkmaktadır.

Buna ek olarak bireylerin ne miktarda temettü alacağı ise elde edilen pay miktarı ile belirlenmektedir. Aynı zamanda firma ya da şirketin dönem içerisinde temettü olarak hisse dağıtıp dağıtmayacağı durumunun ise genel kurul toplantısında belirlendiği karşımıza çıkmaktadır. Bu toplantı sırasında tarih ve ne kadar hisse dağıtılacağı detaylı bir şekilde belirlenmektedir. Yani bireyler hisse açığa çıkmadan önce bundan haberdar olabilmektedir.

Yani aslında temettünün diğer bir adı kar payı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir ortaklık bedeli olarak da bilinen bu durumun oranlarının ise yıl sonlarında ortaya çıkartılan bilançolara göre belirlendiği karşımıza çıkmaktadır. Peki temettü nasıl alınmaktadır?

Temettü Nasıl Alınmaktadır?

Aslında bakıldığında bireylerin temettü alabilmesi için öncelikle hisse senedi sahibi olmaları gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu hisse senetleri ile birlikte bireyler şirket ile bir ortaklık geliştirmiş olmaktadır. Bu ortaklık ile birlikte de temettü ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

Temettü Dağıtımı Ne Anlama Gelmektedir?

Söz konusu temettü dağıtımı ne anlama gelmektedir sorusuna bakıldığında ise yukarıda da değinildiği gibi şirketin yıllık kazancından belirli birtakım ücretlerin çıkartılması (örneğin diğer ödemeler ve vergiler) ile birlikte elde kalan miktarın yaklaşık olarak yüzde yirmisinin hissedarları arasında bölünmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Temettü nedir, temettü hisseleri nasıl alınır soruna ek olarak temettü dağıtımı yapmakta olan şirketlerin çoğu zaman yatırım yapmak isteyen bireyler tarafından daha çok tercih edildiği karşımıza çıkmaktadır. Aslında bu durumun ana sebebinin temettü veren şirketlerin kendi yatırımcılarına daha fazla güven aşılaması olarak belirtilmektedir. Yani bir başka deyişle yatırımcılarına gerek sermaye gerekse de temettü olarak imkan sunan şirket ya da firmaların sunmuş oldukları hisselerin daha fazla avantajlı olarak görüldüğü karşımıza çıkmaktadır.

————————————————————————————————————————

What is Dividend? How to Get Dividend Shares?

Buying shares has become popular lately, and the question of what is dividend and how to buy dividends is being investigated day by day. In fact, when we look at the question of what is a dividend, we come across that it can be explained as the distribution of shares in return for cash from the amount of profit earned by a company or company during the period.

In addition, the amount of dividends individuals will receive is determined by the amount of the share obtained. At the same time, it is seen that whether the company or company will distribute shares as dividends during the period is determined at the general assembly meeting. During this meeting, the date and the amount of shares to be distributed are determined in detail. In other words, individuals can be aware of this before the stock is released.

In other words, another name for dividends is the dividend. It is seen that the rates of this situation, which is also known as a partnership price, are determined according to the balance sheets revealed at the end of the year. So how are dividends received?

How is the dividend received?

In fact, in order for individuals to receive dividends, they must first be stock holders. With the said shares, individuals have developed a partnership with the company. Dividend payments are also made with this partnership.

What Does Dividend Distribution Mean?

When we look at the question of what the said dividend distribution means, as mentioned above, we come across as the subtraction of certain fees from the annual earnings of the company (for example, other payments and taxes) and the division of approximately twenty percent of the remaining amount among the shareholders.

In addition to the problem of what is dividend, how to buy dividend shares, companies that distribute dividends are mostly preferred by individuals who want to invest. In fact, it is stated that the main reason for this situation is that the companies giving dividends instill more confidence in their investors. In other words, it is seen that the shares offered by the company or companies that offer their investors both capital and dividend opportunities are seen as more advantageous.

Bir Cevap Yaz

TraderTakip Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.