«
  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Yabancı Dil Bilmenin Olumlu Yönleri

Yabancı Dil Bilmenin Olumlu Yönleri

94 Yabancı Dil Bilmenin Olumlu Yönleri

Her birey küçük yaşlardan itibaren yabancı dil öğrenmesi gerektiği konusunda çeşitli önerilerle karşılaşmaktadır. Söz konusu bu önerilerin büyük oranda haklılık payı bulunmaktadır. Aşağıda yabancı dil öğrenmek isteyenler veya öğrenme sürecinde olanlar için dil bilmenin olumlu yönlerine yer verilmektedir.
Birden fazla dil bilmek kişinin kendine olan güveninin artmasına yardımcı olmaktadır.


Birden fazla dil bilen bir kişide Alzheimer ve unutkanlık gibi durumlara bağlı olarak yaşanan sorunlarda hafifleme gözlemlenmektedir. Bunun en temel sebebi ise normalde bilinen her türlü terim isminin bilinen dil sayısı ile beraber artmasıdır. Kişi aynı kelimelerin farklı dillerdeki karşılıklarını zihninde tutabilmekte, bunlar arasında geçişler yapabilmekte ve zihnini daha çok kullanarak ona antrenman yaptırmaktadır.
Yeni bir dil öğrenen kişi o dilde öğrendiği birçok şeyi kendi diline de çevirmektedir. Bu sayede kendi dilinde bilmediği kelimeleri öğrenme fırsatı bulmaktadır. Özetle yabancı dil bilen bir kişinin kendi dilindeki kelime haznesi de genişlemektedir.


Yabancı dil öğrenme aşamasında olan bir kişi öğrendiği dilin temel kurallarıyla haşır neşir olmakta ve bu kuralları birçok kez kendi dilinin kurallarıyla karşılaştırmaktadır. Bu sayede hem öğrenmesini kalıcı hale getirmekte hem de kendi dilinin kurallarına daha hakim olmaktadır.


Bir yabancı dil öğrenmek başka yabancı dilleri daha kolay öğrenebilmenin kapısını açmaktadır. Özellikle de kelime veya gramer yapısı yönünden benzeyen dillerde öğrenme daha da kolay bir hal almaktadır.
İş başvurusu yaparken bitirilen okul ve kazanılan yetkinlik kadar bilinen yabancı diller de önemli yere sahiptir. Bazı iş ilanlarında özellikle yabancı dil bilen personel arayışı içinde olunmaktadır. Dil bilen kişiler bu tarz ilanlarda bir adım önde yer almaktadır. Bazen ise bilinen yabancı dil sayesinde terfi yapılmakta ya da daha dolgun maaşlara çalışılmaktadır.


Kurumlar ve şirketlerde zaman zaman yurtdışı seyahati gerektiren işler veya toplantılar olmaktadır. Böyle zamanlarda o kurum veya şirket dil bilen personele ihtiyaç duymaktadır. Yani dil bilen personelin kıymeti artmaktadır.


Eğitim hayatında da dil bilmenin önemi büyüktür. Özellikle doktora ve yüksek lisans gibi çokça araştırma yapılıp tez hazırlanan kısımlarda yabancı

dile olan ihtiyaç çoktur. Çünkü birçok bilimsel çalışma yabancı dilde yayınlanmaktadır. Akademik çalışmasını yeterli düzeyde bilgiyle hazırlamak isteyen bir kişinin de yabancı dil bilmesi gerekmektedir.
Bir insan öğrendiği her yeni dille birlikte o dilin kültürünü de öğrenmektedir. Bu durum o dili öğrenen kişinin ufkunu genişletmektedir.


Yeni bir dil öğrenen kişi yabancı insanlarla tanışma ve konuşma fırsatı bulmaktadır. Bu da kişinin sosyalleşmesine katkı sağlamaktadır.


Yabancı dil bilen bir kişi kendi ülkesine ve kendi ülkesiyle ilgili olaylara dışarıdan bir gözle bakabilmektedir. Çünkü bildiği dil sayesinde yazılı veya sözlü olarak dış basında ülkesiyle ilgili çıkan haberleri takip edebilmektedir. Bu sayede ülkesinde yaşanan durumlara farklı pencerelerden bakabilme özelliği kazanmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Hidayet Sinat Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.